Третя Міжнародна науково-практична конференція «Обчислювальної інтелект (результати, проблеми, перспективи)» (ComInt – 2015) відбулась з 12 по 15 травня 2015 року.Конференція була організована за ініціативою Міністерства освіти й науки України, Національної академії наук України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту кібернетики НАНУ імені В.М. Глушкова, Київського національного технічного університету України «КПІ», Харківського національного університету радіоелектроніки, Черкаського державного технологічного університету, Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України, Ужгородського національного університету, Інституту інформаційних теорій і додатків (Болгарія), Технологічного університету м. Ржешув (Польща).
Робота конференції проходила у формі пленарних та секційних засідань, дискусій і круглих столів.
На конференцію було подано 223 доповіді. Очну участь взяли 56 учених, фахівців, аспірантів і студентів, що представляють 35 наукових установ, вищих навчальних закладів та промислових організацій з 11 міст України, в тому числі 12 докторів наук, 32 кандидатів наук, 10 аспірантів, студентів і магістрів, 2 представників виробничої сфери. Заочно у конференції взяли участь 284 особи.
На пленарних та секційних засіданнях конференції було заслухано 48 доповідей, розглянуті численні аспекти обчислювального інтелекту, обговорено отримані результати, визначено існуючі проблеми і «вузькі місця», запропоновано перспективні напрямки його розвитку.
Велику увагу було приділено прикладним застосуванням технологій обчислювального інтелекту. Спочатку робота конференції планувалася за трьома напрямками:
- Методологічні аспекти інтелектуальних обчислень.
- Теоретичні аспекти інтелектуальних обчислень.
- Прикладне застосування інтелектуальних обчислень.
У процесі підготовки конференції та прийому доповідей, враховуючи побажання авторів доповідей, була додана ще одна секція:
- Математичне моделювання. Інформаційні системи і технології.
Засідання конференції були присвячені обговоренню широкого кола теоретичних і прикладних проблем створення методів і систем обчислювального інтелекту, а також проблем його застосування в системах формування та прийняття рішень, планування та управління, інтелектуальних системах обробки природномовної інформації, в паралельних обчисленнях, нейромережних, мережних і мультиагентних технологіях, системах цифрової обробки сигналів та зображень, аналізу даних і розпізнавання образів, управління, інформаційного забезпечення та робототехнічених системах.
Конференція пройшла при високій активності і великий зацікавленості учасників. Тези доповідей учасників конференції були попередньо видані у вигляді збірки матеріалів конференції «Обчислювальний інтелект (результати, проблеми, перспективи), загальним обсягом 26 умовних друкованих аркушів. Статті, підготовлені авторами за результатами обговорення на конференції, будуть опубліковані у науково-технічних журналах.
Учасники конференції звернули увагу на наступні аспекти:
- Розвиток технологій обчислювального інтелекту має стрімку динаміку в світі. Про це свідчить зростаюча наукова активність, кількість проведених конференцій, а також застосування обчислювального інтелекту для розв’язання практичних задач в техніці, економіці, соціології, промисловості, сільському господарствах, транспорті та інших галузях.
- В Україні, Молдові, Білорусі, Грузії накопичено великий досвід і виконано значний обсяг теоретичних і прикладних досліджень в галузі створення систем обчислювального інтелекту різного призначення; еволюційних і нейромережних технологій; цифрової обробки сигналів та зображень, розпізнавання образів; розробки і створення інформаційно-керуючих систем, що вирішують завдання на основі нечітких логічних висновків.
- Є достатня кількість наукових кадрів, які володіють відповідним науковим потенціалом, що дозволяє вирішувати складні оптимізаційні задачі з використанням еволюційного моделювання; задачі ідентифікації, діагностики та класифікації із застосуванням нейромережних технологій; завдання аналізу інформації, що має якісне подання, з використанням методів нечіткого логічного виведення.
- Проведення конференції з обчислювальному інтелекту як окремого напрямку штучного інтелекту дозволило учасникам конференції отримати нові знання в досліджуваній області та познайомитись з її новими напрямками. Результатом такої синергії є зростаючий інтерес до представлених нових результатів, а також розширення горизонтів наукового пошуку.
ПОСТАНОВА. Учасники конференції прийняли рішення:
- Визнати дослідження в області обчислювального інтелекту актуальними, сучасними і перспективними.
- Продовжувати дослідження в області обчислювального інтелекту з позицій його методологічного, теоретичного і практичного аспектів. Вважати доцільним проведення досліджень у таких напрямках:
– розширення сфер застосування технологій обчислювального інтелекту, зокрема, для вирішення різних завдань в економіці, фінансовій сфері, телекомунікаційних системах, управлінні технологічними процесами тощо;
– розвиток і вдосконалення методів обчислювального інтелекту, зокрема, ДНК-обчислень, штучних імунних систем, диференціальної еволюції, еволюційних алгоритмів, ройових і мурашиних алгоритмів оптимізації. Одним з перспективних напрямків є адаптація і самонавчання параметрів таких алгоритмів з метою прискорення їх збіжності та підвищення точності результатів розв’язання задач оптимізації. Актуальним є розвиток і вдосконалення паралельних генетичних алгоритмів;
– подальша інтеграція різних технологій обчислювального інтелекту, зокрема, нечіткої логіки та еволюційних алгоритмів у задачах прийняття рішень і розпізнавання образів в умовах неповноти інформації та інших.
- Здійснювати обмін досвідом з представленням нових результатів на міжвузівських семінарах і симпозіумах.
- Організаційному комітету провести роботу по залученню до роботи конференції підприємств і організацій, що функціонують у сфері інтелектуальних інформаційних технологій та обчислювального інтелекту.
- Програмного та організаційному комітету розглянути можливість участі в конференції запрошених доповідачів – відомих спеціалістів в області обчислювального інтелекту.
- Відзначити високий науковий рівень конференції, а також участь у ній значної кількості молодих вчених.
- Висловити подяку Організаційному комітету конференції за рівень організації та увагу до кожного з її учасників.
- Провести Четверту науково-практичну конференцію «Обчислювальний інтелект (результати, проблеми, перспективи)» (ComInt-2017) в Україні, в травні 2017 року.
Співголова Міжнародного Програмного комітету,
д.т.н., професор Ю.П. Зайченко
Співголова Організаційного комітету,
д.т.н., професор В.Є. Снитюк
Сторінка конференції у Facebook https://www.facebook.com/Comint2015
Завантажити Матеріали конференції –http://media.wix.com/ugd/6cb55e_5a01a1458fd64586b0df94820b89c3a9.pdf